Vánoční chemie

Pokud vám stejně jako mně donesl Mikuláš spoustu pomerančů a pořád se vám nedaří se jich zbavit, nezoufejte, pomeranče a jiné ovoce k Vánocům prostě patří. Ale pokud už vám pomeranče "lezou krkem" mám pro vás řešení. Pojďme si spolu trošku vylepšit chuť a hlavně zážitek ze snězeného pomeranče. Jak? No takhle...

Pomerančový ohňostroj

Pomerančový ohňostroj
Pomerančový ohňostroj
  1. K tomuto pokusu budeme potřebovat pomerančovou kůru (slupku), svíčku a dozor dospělého.
  2. Od dospělého si necháme zapálit svíčku a chytneme kůru mezi palec a ukazovák, tak aby oranžová strana směřovala k plameni svíčky.
  3. Obsah pomerančové kůry prudce vymáčkneme (zlomíme kůru) přímo do plamene svíčky. Kůru pomeranče mačkáme zboku proti plameni, ne shora. Pozorujeme ohňostroj.

Proč a co se stalo?

Když kapičky zasáhnou plamen, vznikne malý ohňostroj, neboť kůra citrusů obsahuje organickou, olejovitou kapalinu, která se jmenuje limonen. Tato chemická látka je značně hořlavá, leptá plast a způsobuje spolu s ostatními éterickými oleji v kůře typickou vůni jednotlivých citrusů. 

Plave, nebo neplave pomeranč?

Pokud tě ohňostroj přestane bavit a pomerančů máš ještě hodně, tak ti ještě se dvěma pomůžu .

  • Budeš potřebovat dva pomeranče, jeden oloupaný a druhý neoloupaný (se slupkou).
  • Oba vlož do mísy s vodou a sleduj, který bude plavat.
Plave? neplave?
Plave? neplave?

Který plave?

Plavat bude ten neoloupaný, jelikož samotná kůra obsahuje vzduchové kapsičky a navíc mezi kůrou a pomerančem je také vzduch. Pomeranč je tedy díky vzduchu nadnášen a proto plave! (Úplně stejný princip používáme my lidé při plavání). Když, ale všechnu kůru odstraníme, odstraníme tím i všechny vzduchové kapsičky. Oloupaný pomeranč má tak větší hustotu než voda, nic ho netáhne nahoru a proto klesá ke dnu.

Supertajný dopis

Ještě jsi nenapsal/a dopis Ježíškovi? Pokud ne, můžeš to ještě stihnout a navíc supertajně a pokud ano, můžeš ho zkusit příští rok napsat trošku jinak. Jak ho napsat supertajně? No přece tajným písmem...už si vzpomínáš? Pokud jsi chodil na první družinové schůzky minulý rok určitě ses s tím setkal! Takže jak na to?...

Co si nachystat?

  • papír
  • mléko/ citron/ ocet v malém kelímku
  • čajová svíčka
  • sirky
  • vatové tyčinky

Postup

Tajné písmo po zviditelnění teplem
Tajné písmo po zviditelnění teplem
  1. Pomocí vatové tyčinky, kterou vložíme do mléka/ citronové šťávy/ octu, na papírek napíšeme vzkaz, nebo rovnou náš dopis.
  2. Vzkaz necháme zaschnout.
  3. Nyní si zkusíme zviditelnit náš tajný vzkaz Ježíškovi. Abychom vzkaz viděli, potřebujeme teplo. Proto požádáme dospělého o zapálení čajové svíčky a vzkaz budeme nahřívat nad plamenem. Je potřeba dát pozor, aby nám papír nezačal hořet.

Vysvětlení

Citronová šťáva, mléko a ocet obsahují kyseliny, které celulózu, hlavní složku papíru, chemicky mění. Proto papír, který přišel do styku s některou z uvedených tekutin, hoří už při nižších teplotách. Tvoje tajné písmo se tedy do papíru jaksi "vypálilo", neboli "zuhelnatělo" jelikož tyto kyseliny obsahují chemický prvek - uhlík, který právě má vlastnost uhelnatět.

© 2020 Táborníci Hrušovany u Brna, z.s.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky